KONSOLBORD, Louis XVI-stil, Frankrike, 1800-tal.

Skuren och förgylld dekor av bladstav, blomstergirlander och akantusblad. Ett ben. Skiva med profilerad kant i grå marmor. Längd 60 cm, djup 30 cm och höjd 76 cm.

Färgbortfall. Sprickor. Spår av målarfärg. Skivan med repor, smärre kantnagg.

Utropspris
6 000 SEK