SNEDKLAFFSKÅP, 1800-talets första hälft.

Målat. Beslag av mässing. Underdel med nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning. 5 lådor under klaff. Överdel med räfflade dörrar och bakomliggande hyllor. 2 lådor under dörrar. Bredd 103. Djup 45. Höjd 191 cm. Nyckel finns.

Senare målning och beslag. Renoverad. Repor och märken. Något avslag på lådor.

Utropspris
10 000 SEK