STOL, Hans Wegner, modell CH 23, formgiven år 1950.

Stomme i ek med flätad sits. Brännmärkt "DESIGNER HANS WEGNER, MADE IN DENMARK, BY CARL HANSEN & SON, ODENSE, DENMARK"

Bruksslitage. Mindre repor, stötmärken och fläckar samt något bortfall på sits.

Utropspris
1 500 SEK