Madeleine Pyk – en samling F769

SOFFA, 1980-tal. "Moment", formgiven 1985 av Niels Gammelgaard för IKEA.

Klädsel av svart textil. Förkromat underrede. Längd 173 cm. Sittdjup 58. Höjd 65 cm.

Bruksslitage.

Moment prydde IKEA-katalogens framsida år 1985 och benämndes ”årets läckraste nyhet”.
Från IKEAS hemsida finns följande att läsa om Moment: ”När IKEA letar efter en lämplig leverantör visar sig ett besök hos en kundvagnstillverkare ge intressant information om hållfasthet och stabilitet. Och med detta som utgångspunkt skapas en snygg och bekväm soffa med ett lågt pris och en modern stil. Ett tillhörande bord som ritas 1987 tilldelas designpriset Utmärkt Svensk Form – något som få kundvagnar kan skryta med.”

Utropspris
2 000 SEK