MATSERVIS, porslin, Rörstrand, "Risa", ca 142 delar.

Bestående av 32 mattallrikar, 17 djupa tallrikar, 24 förrättstallrikar, 18 mindre djupa tallrikar, 32 assietter, 3 kannor varav en med avvikande dekor, 1 fiskfat, 1 terrin på fat, 1 runt uppläggningsfat, 10 ovala uppläggningsfat i olika storlekar, 1 skål på fot samt 2 såsskålar.

Bruksslitage. Enstaka naggar.

Utropspris
4 000 SEK