Madeleine Pyk – en samling F769

BORD, senempire, England, 1800-talets mitt.

Jakaranda. Riklig dekor av intarsia. Svängda ben med skuren dekor. Fotavslutningar med hjultrissor av mässing. Diameter 132. Höjd 75 cm.

Skivan något slagen. Repor och märken. Listverk med lagningar. Något fläckad skiva.

Utropspris
12 000 SEK