KARMSTOL, Sengustaviansk, 1800-talets början.

Vitmålad med skuren dekor, svängd rygg, stoppad klädd sits och rygg. Armlän med avslutande maskaroner. Sabelben i bak. Bladhölstrade ben.

Bruksslitage. Lagningar. Skadat ben. Senare bemålning och klädsel.

Utropspris
8 000 SEK