KANNOR, 2 st, och KAFFEKOPPAR, 5 st, porslin, "Singapore", Arabia 1900-tal.

Vattenkanna, tekanna samt 5 kaffekoppar med fat. Kannorna stämplade 1917-1927, faten och en kopp stämplade
1964-1971.
Koppens höjd 5,5 cm. Vattenkannans höjd, inkl. lock, 17 cm.

Slitage, färgskiftningar. Inuti det mindre locket ett märkbart avslag.

Utropspris
200 EUR