RIDDARTECKEN, Kungliga Dannebrogsorden, silver och emalj.

Förgyllt, i form av emaljerat kors, texten "Gud og Kongen", höjd 8,3 cm. Ordensband i vitt och rött. Originaletui medföljer.

Slitage.

Utropspris
1 500 SEK