SABEL, 1860-tal eller tidigare, för Jägmästare.

Fäste av förgylld mässing. En eggad klinga. Parerplåt med genombruten dekor av bladverk. Läderklädd balja med beslag av mässing. Dekor av villebråd. Total längd ca 85 cm.

Balja med slitage. Repor och märken. Slitage.

Proveniens

Har tillhört Per Abraham Kellin, (1854-1897) Örbyhus, Marma, Uppland.

Utropspris
8 000 SEK