SKÅP, sengustaviansk stil, 1800-talets slut.

Mahogny. Skuren trädekor. Gulmetall detaljer samt beslag. Två utdragslådor. Längd 70,5, bredd 46, höjd 114 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Spricka samt lagning. Stötmärken. Senare omgjord. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK