GOLVLAMPA, "Toio", Achille Castiglione & Pier Giacomo Castiglione, Flos, Italien, formgiven 1962.

Stativ i svartlackerat stål och krom. Lampa i form av uppåtriktad ljuskälla. Märkt. Höjd ca 155 cm.

Slitage, repor och flertalet skador med provisoriska lagningar. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK