LJUSKRONA, smide, Erik Höglund, Boda, 1900-talets fjärde kvartal. Höjd 60 cm.

Stomme i smidesjärn med sex ljusarmar. Glaskläppar och kupor i orangegult och klart glas. 5 stavar á 18 cm medföljer. Diameter 50 cm.

Bruksslitage. Mindre repor.

Utropspris
2 000 SEK