MÄTINSTRUMENT i LÅDA, A. Hurlimann Ponthus & Therrode, Paris, Frankrike. 1900-talets början.

Instrument delvis beklädd med läder samt delar i ben. I låda av mahogny med bland annat handtag i mässing. På insidan av denna fastklistrade tabeller. instrumentets längd ca 17 cm.

Slitage, repor och stötskador. Missfärgning. Ej funktionstestad samt ej fullständigt genomgången.

Utropspris
1 500 SEK