Instrument delvis beklädd med läder samt delar i ben. I låda av mahogny med bland annat handtag i mässing. På insidan av denna fastklistrade tabeller. instrumentets längd ca 17 cm.
Slitage, repor och stötskador. Missfärgning. Ej funktionstestad samt ej fullständigt genomgången.