BESTICKSCHATULL, senbarockstil, 1800-tal.
Bland annat ek. Ovansida med inlagd kompassros. Nedfällbar och utdragbar front, 3 bakomliggande lådor för bestick. Svängda ben. Längd 63, bredd 60, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Senare underrede. Slitage, repor. Smärre sprickor.