BORDSPENDYL, empire, förgylld brons, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Kvadratiskt urhus på sockel. Krönt av ängel med lyra, flankerad av piedestaler. Urverket märkt Japy Frères, Paris. Vitemaljerad urtavla. Pendel finns. Höjd 38. Bredd 26 cm. Nyckel finns.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Urtavla med sprickor och slitage. Något ranglig.

Utropspris
7 000 SEK