Infattad som hänge. Med Österrikes vapensköld krönt av kejserlig tvådelad örn samt Österrikes kung tillika Ungerns kejsare Franz Josef I i profil. Diameter ca 4 cm.
En av skenans fattningar lös. Bruksslitage, repor.