JARDINJÄR, silver, CG Hallberg, Stockholm 1902. Vikt exkl insats ca 1093 gram.

Gustaviansk stil. Delvis godronnerad. Uppsvängda hänklar. Kvadratisk fotplatta. Dekor av pärlbård och palmetter. Insats av glas med slipad dekor. Längd 42. Höjd 28 cm.

Några repor. Insats med smärre nagg.

Utropspris
6 000 SEK