468082

SERVIS, 109 delar, porslin, "Måsen" Bing & Gröndahl, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Servis, 109 delar, porslin, "måsen" bing & gröndahl, danmark, 1900-talets andra hälft.

18 st flata tallrikar, diameter 24,5 cm
18 st djupa tallrikar, diameter 21,5 cm
18 st förrättstallrikar, diameter 21,5 cm
18 st assietter, diameter 17,5 cm
18 st kaffekoppar med fat
6 st tekoppar med fat
5 st ovala serveringsfat, längd 17,5-24,5 cm
2 st ovala serveringsskålar, längd 23,5 cm
2 st skålar, 21x22 cm
2 st kaffekannor
1 tekanna
1 soppskål med lock, höjd 20 cm.
1 serveringsfat, diameter 32,5 cm.

Smärre bruksslitage. Enstaka nagg.

Utropspris
800 EUR
Rekommendationer