SKÅP, Sverige, A:B. Seffle Möbelfabrik, Seffle, 1920-tal, brickmärkt.

Skuff i betsad björk. Lådförstycken och dörrspeglar med fanér av macassar. Inläggningar i varierande träslag. Nyckelskyltar i ben. Stående på benställning med parställda kopplade, stiliserade balusterdockor. Längd 155 cm, bredd 55 cm, höjd 159 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.

Bruksslitage, något blekt, fanérskador. Översida med omfattande fuktskador.

Identisk modell såld på Christies, London 2011, Sale 5166, lot 367.

Utropspris
6 000 SEK