Claude Michel Clodion

(Frankrike, 1738-1814)
Claude Michel Clodion
(Frankrike, 1738-1814)

CLAUDE MICHEL CLODION, (efter), signerad, bordspendyl, förgylld brons, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Tudelad. Överdel signerad Clodion. Underdel med reliefdekor av voluter, rocailler och bladverk. Saknar original urverk. Överdel med bock och 5 putti. Total bredd 86. Total höjd 70 cm.

Sentida batteridriven urtavla. Några dekorelement saknas. Fläckar. Repor och märken. Slitage.

Utropspris
20 000 SEK