DJUPMÄTARE, för ubåt, svenska flottan, 1940/50-tal.

Fodral i mässing. Lock med senare gåvogravyr: "1. Ubåtsflottiljen 1.10-76 T.O.M 30.9-78" samt namnet på flottiljens alla ubåtar. Monterad på träplakett. Höjd 56 cm.

Ställvis slitage och bucklor. Senare gåvogravyr. Ej funktionstestad.

Utropspris
3 000 SEK