BRICKBORD, rokokostil, Mellaneuropa 1800-tal.

Bricka med konturerad kant och rocailledekor, bronshänklar i form av maskaroner. 67x45 cm.
Bord med fyra skurna ben, i hörnen skulpturerade människohuvuden. Sarg, hyllplan samt fötter med riklig skuren dekor.
58x51 cm, höjd 70 cm.

Rangligt, märkbart lackslitage.

Utropspris
300 EUR