Madeleine Pyk – en samling F769

Albrecht Dürer

(Tyskland, 1471-1528)
Albrecht Dürer
(Tyskland, 1471-1528)

ALBRECHT DÜRER, efter,tuschteckning, 1700-tal.

Teckning utförd efter Dürers träsnitt: "Joachim and St. Anne meeting at the golden Gate" ur serien "Life of the Virgin". 39,5 x 20,5.

Ej examinerad ur ram. Gulnad. Veck.

Proveniens

Med. Doktor Johan Jacob Ekmans (1771-1815) samlingar.

Utropspris
5 000 SEK