Madeleine Pyk – en samling F769

MATSERVIS, 58 delar, porslin, Kuznetsov, Ryssland, sekelskiftet 1900.

Dekor av fyrklöver, konturerat brätte, koboltblått. Omfattande 20 mattallrikar, 10 djupa tallrikar, 10 entrétallrikar, 10 assietter, 1 st stort runt uppläggningsfat diam 33,5 cm, 5 st ovala uppläggningsfat längd mellan 23,5 cm och 51 cm, bredd mellan 13 cm och 35 cm, soppterrin, såssnipa,

Minst ett par nagg. Smärre slitage.

Utropspris
7 000 SEK