SKULPTUR/BORDSLAMPA, glas, Paul Kedelv, Flygsfors glasbruk, 1950-tal.

Underfång i vitt och matterat klarglas. Gjuten kvinnotorso. Lampsockel av trä med graverad silverplakett. Höjd med sockel tot 28 cm.

Slitage, sockeln med smärre repor, plaketten med gåvoinskrift. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK