Johan Åkerblad

(Sverige, 1728-1799)
Johan Åkerblad
(Sverige, 1728-1799)

SPEGEL, rokoko, Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Hallstämplad Stockholm 1775.

Delvis förgylld. Genombrutet krön med rocaille och girlanger av bladdekor, liknande underdel. Märkt "IÅ". samt brännmärkt med Stockholm Hallstämpel 1775. Höjd ca 88 cm.

Slitage. Sprickor. Lagningar. Anlupet glas.

Utropspris
18 000 SEK