TALLRIKAR, 2 st, porslin, Alexander III:s (1881-94) period. Kejserliga Porslinsmanufakturen, S:t Petersburg, Ryssland.

Brättet dekoreras med kejserliga vapnet samt förgyllningar. Undertill stämplade med krönta kyrilliska monogram "A III 92" respektive "AIII 93". Diameter 23 cm.

Slitage, skador.

Utropspris
300 EUR