SOFFA, gustaviansk, sent 1700-tal.

Vitmålad stomme med klädd rygg. Löstagbara sittkuddar klädda i blått tyg. Dekor av bla bladstav. Längd ca 270 cm.

Bruksslitage. Sprickor, lagning, stötmärken och mindre bortfall. Maskstungen. Senare målning samt klädsel. Klädsel med fläckar samt löst kantband.

Utropspris
12 000 SEK