Vitmålad stomme med klädd rygg. Löstagbara sittkuddar klädda i blått tyg. Dekor av bla bladstav. Längd ca 270 cm.
Bruksslitage. Sprickor, lagning, stötmärken och mindre bortfall. Maskstungen. Senare målning samt klädsel. Klädsel med fläckar samt löst kantband.