ERIK KARLSTRÖM, stol, ca 1965.

Stålrörsstomme, sits och svängd rygg klädd i brunt läder.

Lädret med skador.

Proveniens

Elena Morales, inredningsarkitekt, arbetade enligt uppgift hos Hans Asplund på 1960-talet.

Claes Caldenby, "Medborgarhus i Örebro", White Arkitekter förlag 1990. Se sid 15.

Modellen ritad till Medborgarhuset i Örebro, uppfört år 1957-65, vilket ritades av arkitekterna Erik & Tore Ahlsén. Inredningen ritades av Erik Karlström samt Åke Axelsson.

Erik Karlström (1917-2005)
Utbildade sig på Konstfack i Stockholm med Carl-Axel Acking som huvudlärare. Karlström kom sedermera att arbeta på Ackings arktitektkontor och var med och ritade inredningen till Hotell Malmen.
År 1952 anlitades Karlström av Peter Celsing till att inreda T-banan. Uppdraget omfattade allt från tågens inredning till spärrar och andra symboler.
Erik Karlström hade kontor tillsammans med Åke Axelsson år 1961 - 1967, därefter eget kontor.

Utropspris
2 000 SEK