SPEGEL med LAMPETTER, Stockholms hallstämpel, daterad 1777.

Rak form med bronsering. Dekor av lagergirlanger. Två ljusarmar i gulmetall. Längd 60, bredd 44 cm.

Slitage. Repor, märken och bortfall. Ombronserad. Kröndekor saknas. Senare, något defekta ljusanordningar. Anlupet glas.

Utropspris
3 000 SEK