3 lådor, samt 3 dörrar, bakomliggande hyllplan. Skuren dekor, bl.a. fågel och fiskar. Bredd ca 181 cm, djup ca 67,5 cm, höjd ca 103 cm.
Slitage. Repor. Senare bemålning. Två dörrar låsta, nyckel saknas.