LJUSSTAKAR, 1 par, empirestil, 1900-tal.

Rektangulära fotplattor av porfyr. Ljusstakar i form av liggande lejon. Förgyllda. Ljuspipor med palmettdekor. Höjd 15. Längd 20 cm.

Några mindre nagg. Några repor och märken.

Utropspris
5 000 SEK