Rund form. Räfflad och skuren dekor med gulbrun glasyr. Höjd 13,5 cm. Stämpelsignerad Rörstrand Lönegren Sweden L 165 Handdrejad.
Krackeleringar i glasyren, obetydlig nagg i fotringens kant