Allmoge
473762

STENBORD. Daterat 1850.

STENBORD. Daterat 1850.

Skiva i kalksten. Underdel i ek och furu. Låda sargen.
Monogram på skivkanten samt årtal. Balusterformade kopplade ben. Längd 196, bredd 80, höjd 83.

Bruksslitage. Märken och repor. Maskstunget. Torrsprickor. Nött. Underredet senare inoljat för utomhusbruk.

Utropspris
25 000 SEK