Allmoge
473905

SKRIVSKÅP, allmoge, 1800-talets första hälft.

Målat. Överdel med dörrar och bakomliggande hyllplan och skedhylla. Brutet krön. Underdel med nedfällbar klaff och bakomliggande skrivinredning. Tre lådor under klaff. Beslag av mässing. Bredd 108. Djup 46. Höjd 207 cm. Nyckel finns.

Nyckel saknas till underdel. Repor och märken. Senare målning. Senare beslag. Klaff lös vid fäste. Omarbetat. Sprickor.

Utropspris
4 000 SEK