Hans Weil

(Sverige, 1902-1998)
Hans Weil
(Sverige, 1902-1998)

HANS WEIL, objekt, monogramsignerad.

Aluminiumskal med plexiglas. Belysning med optisk effekt. Längd 91, bredd ca 25. Verket är i svart-vitt.

Fungerade vid undersökningstillfället. Plast med smärre rispor och hölje med smärre tejprester.

Proveniens

Enligt uppgift med på utställningen Optisk arkitektur på Moderna Museet, 1981.

Konstnär

Hans Weil var hologramkonstnär och kan betraktas som en förgrundsgestalt inom opkonsten. En konstform som myntades på 1960-talet för att beskriva en form av abstrakt konst som förlitar sig på optiska illusioner. Weil arbetade både som uppfinnare och konstnär. 1937 fick han patent i ett antal länder för en föregångare till holografin, 1940 lämnade han in en ansökan för fiberoptik för medicinsk diagnostik, 1957 för luftkuddefartyget och så vidare. 1992 blev han hedersmedlem i svenska uppfinnareföreningen.

Utropspris
3 000 SEK