Allmoge
474144

SKRIVSKÅP, allmoge, sent 1700-tal.

Målat. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Brutet krön. Underdel med nedfällbar klaff och bakomliggande skrivinredning. 4 lådor under klaff. Beslag av smide. Bredd 96. Djup 45. Höjd 190 cm.

Senare målning. Senare beslag. Repor och märken. Renoverat och kompletterat. Skrivinredning med senare lådor. Sprickor i gavlar. Färgbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
5 000 SEK