MONTERBORD, Louis XVI-stil. 1900-tal.

Betsat träverk. Skuren dekor av pärlstav. Kvadratiska rikt skurena ben med rosettanfanger. Bredd 80, djup 53, höjd 76 cm.

Bruksslitage. Obetydligt färgbortfall. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK