Bismarcklänk i 18k guld. Urhus i gulddoublé på stål, ljusurtavla med index i form av stav och arabiska siffror. Märkt "ETERNA MATIC". Boett diam ca 20 mm. Längd ca 19 cm.
Slitage, kraftig slitage. Urtavla med skador. Ej funktionstestad.