SERVIS, 58 delar, flintgods, "Andorra", Johnson Bros, England, 1900-talets första hälft.

Vit botten med kantdekor av blommor i flytande blått. 12 djupa tallrikar à 25 cm, 12 tallrikar à 25 cm, 12 tallrikar à 18 cm, 11 tallrikar à 20 cm. 6 serveringsfat, 2 serveringsskålar, 1 terrin, 1 såssnipa, 1 kanna.

Bruksslitage. Krackelyrer, nagg och spricka. Betydande missfärgning på ett fat och i terrin, mindre på tallrikar. Någon färgskillnad. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
4 000 SEK