VILSTOL. Liggstol "Pernilla 3" design Bruno Mathsson. Brännmärkt.

Fårskinnsklädsel. Skinnkudde. Skiktlimmat trä. Längd 170 cm.

Fläckar på trädetaljer. Bruksslitage.

Proveniens

Konstnärerna Anders och Henny Österlin.

Omklädda 2009.

Utropspris
7 000 SEK