GRÄDDKANNA, silver, troligen Jacob Engelberth Torsk, verksam 1836-1860(1911), daterad 1865. Vikt ca 241g

Rund fot med bladdekor. Urnformad. Uppsvängd, vegetativ hänkel. Höjd 15cm.

Bruksslitage. Bucklor. Repor. Stöldmärkt i botten.

Utropspris
2 000 SEK