Madeleine Pyk – en samling F769

SÄNG, J. Merivaara, sekelskiftet 1800/1900.

Röd metall med mässingsdetaljer, fotgaveln med hjultrissor, justerbar längd. Etikettmärkt Helsingin Uusi Rautasänkytehdas, J. Merivaara. Längd 110-195 cm. Bredd 75 cm. Höjd 105-125 cm.

Slitage, skador, färgbortfall, rost.

Utropspris
200 EUR