PASTEJFORM med LOCK, porslin, Kina, Qing dynastin, Qianlong (1736-1795).

Räfflad form, hänklar. Lock med knopp. Dekor i underglasyrblått föreställande pagodlandskap. Längd ca 23 Höjd ca 9 cm.

Slitage. Nagg. Tillverkningsdefekter. Lockknopp med äldre lagning. Spricka i botten. En hänkel lagad.

Utropspris
2 000 SEK