BYRÅ, av Jean-Chrysostome Stumpff, mästare i Paris 1766. Frankrike, 1700-talets andra hälft. Louis XVI.

Fanerad med rosenträ, mahogny och lönn. Sex lådor. Skiva av marmor. Signerade på höger hörn under skiva "J*STUMPF" OCH "JME" (Jurés-Menuisiers-Ebénistes, fransk skråstämpel). Längd 110, bred 42, höjd 134 cm.

Senare samt lagad skiva, senare beslag samt beslag saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
18 000 SEK