Boett i vitmetall, viturtavla med index i svarta romerska siffror, liten sekundvisare, diam ca 6,5 cm. Ur möjligen ej ursprungligen tillhörande etui. Etui med lock i silver, dekor av växtslingor och putti, William Comyns, London 1905. ca 10x11 cm
Lock går ej fullständigt att stänga med urverk i. Etui med skador och lagning. Ur ej funktionstestad. Slitage. Repo.