Förgyllt och bronserat. Flankerande kannelerade kolonner, halvmåneformat krön, bladverk. Stavdekor, nedtill sockel med palmettdekor. Höjd 188 cm.
Lös sockel, smärre sprickor, ytslitage.
Enl. medföljande brev fanns en signering P Berggren 1822, hittades vid renovering.