GUNGSTOL, Nesto/Nässjö Stolsfabrik AB, 1900-talets tredje kvartal.

Målat trä i ljusgrå kulör. Genombruten rygg med spjälor. Stämpelmärkt "NESTO".

Bruksslitage. Repor, märken och mindre färgbortfall. Senare bemålning. Något ojämn målning samt färgstänk.

Utropspris
1 500 SEK