477893

Richard Bergh

(Sverige, 1858-1919)
Richard bergh, olja på duk, stämpelsignerad à tergo.

RICHARD BERGH, olja på duk, stämpelsignerad à tergo.

Porträtt av danske konstnären Viggo Johansens dotter Bodil. 37 x 33 cm.

Krackelyr, ytsmuts.

"Konstnärskolonin på Tyresö", Waldemarsudde, 2013, katalognr 40, avbildad i utställningskatalogen, s 69.

Utropspris
15 000 SEK